Północna Finlandia obejmuje regiony Oulu i Laponię. Obszar ten na południowym zachodzie sięga Zatoki Botnickiej, na wschodzie graniczy z Rosją, na północnym zachodzie ze Szwecją, a zupełnie na północy z Norwegią. Klimat północy jest już surowszy, bardziej suchy i chłodny, niż na wybrzeżu i Pojezierzu Fińskim. Podobnie jest z krajobrazem – roślinność jest tu skąpa, typowa dla obszarów arktycznych. Przez Laponię, północną krainę Finlandii, przechodzi koło podbiegunowe. W Finlandii Północnej występuje zjawisko dnia i nocy polarnej.
Najcieplejsze miesiące w Finlandii to czerwiec, lipiec i sierpień. Najwięcej dni słonecznych przypada na maj, czerwiec i lipiec.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe po Finlandii można się wybrać przez cały rok. Zimą jednak zwiedzanie może być utrudnione przez śnieg i ujemne temperatury utrzymujące się co najmniej od grudnia do marca.
W Finlandii można zaobserwować ciekawe zjawisko dnia polarnego i nocy polarnej.
Terytorium Finlandii leży w dwóch strefach klimatycznych. Na północy kraju dominuje klimat okołobiegunowy subpolarny, natomiast południowa część leży w strefie klimatu przejściowego umiarkowanego chłodnego. Zimą średnie temperatury wynoszą od -2 °C na południu do -14 °C na północy. Latem różnice temperatur pomiędzy północą a południem są mniejsze – średnia temperatura na północy wynosi ok. 15 °C, a na południu 18 °C.
Zima w Finlandii może trwać od grudnia do marca na Wyspach Alandzkich oraz od października do kwietnia na chłodnej północy kraju. Lato jest krótkie i stosunkowo chłodne. Temperatury powyżej 20 °C zdarzają się wyłącznie w okresie od czerwca do sierpnia. Na południu Finlandii, gdzie klimat jest łagodniejszy, łączna liczba dni z temperaturą powietrza 20-25 °C wynosi maksymalnie ok. 20-25 dni. Temperatury powyżej 30 °C zdarzają się wyjątkowo rzadko, raz na kilka lat i zwykle nie utrzymują się dłużej niż przez kilka dni.
Średnia roczna suma opadów na południu Finlandii wynosi 700 mm, a na północy – 500 mm (Laponia). Największe natężenie opadów przypada na sierpień.
W Finlandii występują dnie i noce polarne.